Pracovní postupy montáže bezdrátového zařízení

  1. Nejprve zjistěte, na který přístupový bod je vidět z Vašeho domu. Pokud je vidět na více přístupových bodů vyberte si ten nejbližší. Ověřit si toto můžete také z našich stránek.
  2. Pokud máte pochybnosti o kvalitě signálu, domluvte se s montážní firmou nebo spolupracovníky na proměření kvality signálu
  3. Zjistěte MAC adresu vašeho bezdrátového zařízení (jeho bezdrátového rozhraní). Pokud montáž provádí firma nebo spolupracovník, adresu vám sdělí oni.
  4. Sepište smlouvu o připojení s Kulturním střediskem Velká Bystřice.
  5. Na základě podepsané smlouvy vám bude umožněn přístup, o čemž budete informováni telefonicky, nebo elektronicky na základě kontaktních údajů ve smlouvě.

Bezdrátové zařízení si můžete instalovat sami. Níže jsou uvedena doporučení pro montáž.

Anténa

Pokud bydlíte blízko přístupového bodu nebudete možná ani anténu potřebovat, nebo si ji můžete vyrobit sami z plechovky od párků (náklady cca 200,- Kč). Takto podomácku vyrobená anténa pracuje bez problémů na kratší vzdálenosti. Podrobnosti o vlastní výrobě najdete na stránkách www.simandl.cz. Na těchto stránkách je popsána také výroba složitějších antén s vyšším ziskem.

Před instalací je proto vhodné domluvit se s pomocníky na proměření signálu. Na místě vám zhruba spočítají jakou anténu si máte zakoupit (na základě délky kabelu, vysílacího výkonu vaší karty atd.)

Naše přístupové bod jsou vybaveny prostředky, který mimo jiné můžeme sledovat vysílací výkon vašich karet (klientů). Pokud bude výkon vašeho vysílače vysoký budete od sítě odpojeni. Rušíte totiž ostatní uživatele. Pokud máte již poípojku a anténu zakoupenou je pro vás řešením útlumový, nebo ještěi lépe cirkulační článek.

Nejlepší řešení je cirkulační článek. Nabízí ho například http://www.mikrovlny.cz/uclanek_dvou.html. Cirkulační článek je součástka, která v jednom směru signál utlumí a v druhém propustí. To znamená, že máte vysokou citlivost na příjmu (propustný směr) a zároveň při vysílání (zatlumený směr) nerušíte okolí.

Útlumový článek tlumí signál v obou směreh, snižuje tedy citlivost. Útlumové články prodávají třeba tady http://www.webpark.cz/elmag/

Kabely a konektory

Kratší svody (kolem 5metrů) můžete realizovat kabelem H155. Je levný a ohebný. Delší svody dodporučuji provádět kabelem H1000. Koaxiální kabel se nesmí lámat.

Postup montáže konektorů N na kabel H155
Postup montáže konektorů N na kabel H1000

Bezdrátový klient

Pokud je vzdálenost anténa-počítač do 15 metrů můžete použít bezdrátovou PCI nebo PCMCIA kartu do počítače. Při vyšších vzdálenostech je nutné zakoupit klienta s ethernet výstupem a s počítačem ho propojit ethernet kabelem. Toto druhé řešení je drašší, ale pracuje spolehlivě a je možné nastavovat a dohledovat bezdrátovou část zařízení na dálku.

Připojení sítě s pomocí PCI karty je časově náročnější. Pokud si toto neumíte nastavit sami, je pro vás jednodušší použít bezdrátového klienta s ethernet výstupem. Pokud nemáte v síti server je nutno zakoupit klienta s funkcí routeru.

 

 

 


Město Velká Bystřice
datum poslední modifikace 04.03.2004 11:11
v případě problémů kontaktujte správce